Z wystąpieniami publicznymi jest problem. Każdy chciałby umieć prezentować, ale większość boi się stanąć przed publicznością. I ten strach jest tak duży, że wolimy wyrzucić wystąpienia z głowy. Do dnia, w którym nie spadnie na nas obowiązek przeprowadzenia prezentacji w firmie.

Na co dzień nie myślisz o tym, że warto nauczyć się występować publicznie. Większość osób prowadzi prezentacje kilka razy do roku. W zwykłe, czwartkowe popołudnie ludzie wolą oglądać telewizję niż przeczytać książkę na temat prezentacji. A wystarczy trochę zaangażowania i ćwiczeń (które nie muszą wiązać się z wszechogarniającym stresem), żeby znacznie poprawić umiejętności, zredukować zdenerwowanie i oszczędzić czas na przygotowania kolejnych wystąpień.

Większość osób traktuje publiczne mówienie, jak przyjazd teściowej: zwali się cholera raz na jakiś czas na łeb, trzeba to wytrzymać i będzie spokój. Potem znowu przylezie, znowu jakoś wytrwam i jakoś to będzie. A na taki przyjazd teściowej można się przygotować i można go polubić. Chyba nie muszę mówić, że warto.

Umiejętność występowania publicznego wpływa na jakość Twojego życia i na jakość stosunków – zarówno zawodowych, jak i osobistych.

I tak, jak warto polubić swoją teściową, tak warto pokonać strach przed wystąpieniami. Dlaczego warto nauczyć się prowadzić prezentacje?

Wiedząc jak prowadzić prezentacje, będziesz potrafił zaprezentować siebie

Autoprezentacja to też forma wystąpienia publicznego. Jeżeli będziesz potrafił zaprezentować swoją osobę, to zwiększysz prawdopodobieństwo dostania się do wymarzonej pracy, poznania fajnego partnera i bycia częścią ciekawej społeczności. Podniesiesz poziom swojej pewności siebie, nauczysz się nawiązywać kontakty i – po prostu – rozmawiać z ludźmi.

Pracodawcy poszukują tych pracowników, którzy potrafią mówić publicznie

Z moich doświadczeń wynika, że pracodawcy poszukują tych osób, które potrafią się zaprezentować. Nie musisz być przebojową osobą, by robić to dobrze. Znam wielu spokojnych, ułożonych ludzi, którzy prezentują się w taki sposób, że potrafią zahipnotyzować. Nie da się ich nie lubić. Otrzymują wiele ofert pracy, bo oprócz tego, że świetnie mówią są też fantastycznymi słuchaczami.

Ludzie boją się występować publicznie więc cenią tych, którzy to robią

Jeżeli nauczysz się mówić publicznie, to Twoja pozycja w firmie ulegnie wzmocnieniu. Pracowałem w kilku miejscach i po każdej pierwszej prezentacji czułem, że właśnie zbudowałem sobie bardzo dobre zaplecze, które będzie miało wpływ na moją przyszłość w danym miejscu. Nawet, jeśli prezentacje były jedną z wielu dodatkowych rzeczy, które nie miały dużego wpływu na moje codzienne obowiązki.

Ludzie są przyzwyczajeni do byle jakich prezentacji, więc cenią tych, którzy robią to dobrze

Nikt nie lubi nudy, a zwykle to otrzymujesz (dostarczasz?) podczas wystąpień w biurowcach, na studiach, czy w kościołach. Słabe przygotowanie, czytanie z kartki i odbębnienie obowiązku. Wybicie się ponad przeciętną jest bardzo łatwe.

Gdy dobrze prezentujesz wytwarzasz efekt aureoli.

Efekt aureoli to przypisywanie danej osobie szeregu cech pozytywnych lub negatywnych na podstawie pierwszego wrażenia: Skoro on jest taki przystojny, to musi być dobrym sprzedawcą. Skoro ona tak dobrze prowadzi prezentacje, to musi być świetnym specjalistą. Wywołanie dobrego pierwszego wrażenia pozwoli ci wybudować mocny autorytet.

Będziesz z siebie dumny

Lubisz mieć poczucie, że dobrze wykonałeś swoją robotę? Dobry występ publiczny da Ci niesamowitą – i zasłużoną – satysfakcję. Ktoś kiedyś powiedział, że na sali zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się podobała Twoja prezentacja. A przynajmniej powinien. Dlatego ja uważam, że przede wszystkim Ty sam musisz być zadowolony z efektu swojej pracy. Jeżeli wiesz, że zrobiłeś wszystko, by wypaść jak najlepiej, możesz być z siebie dumny.

Umiejętność występowania publicznego wpływa na jakość Twojego życia i na jakość stosunków – zarówno zawodowych, jak i osobistych. Oprócz wymienionych wyżej korzyści, występowanie publiczne pozwoli Ci zostać mistrzem kalamburów, złożyć publicznie życzenia parze młodej podczas wesela, czy sprzedać używany samochód w stylu: „Niemiec płakał, gdy sprzedawał”. A to umiejętności, które pomogą Ci na co dzień. Warto zainwestować w ich rozwój.

photo credit: Lotus Carroll via photopin cc