wizerunek dużej firmy

Prowadzisz małą firmę, ale chcesz, by była postrzegana jako gracz dużego formatu. Tego wymaga od Ciebie rynek lub po prostu takie jest Twoje założenie. Wprowadzając w życie kilka prostych rad sprawisz, że Twoja firma urośnie w oczach klientów.

W niektórych branżach wielkość ma znaczenie. Jeżeli rozpoczynasz działalność w tego typu sektorze musisz dobrze przemyśleć, jak zbudować wizerunek Twojej firmy. Być może od tego zależeć będzie, czy pozyskasz klientów. Mając ograniczone środki nie od razu będziesz w stanie zatrudnić kilku pracowników, ale nie powinieneś się załamywać. Zawsze jest coś, co możesz zrobić, żeby odbiorcy postrzegali Twoją firmę jako dużego gracza.

Wymyśl oryginalną nazwę – nie imię i nazwisko

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to zawsze będziesz musiał umieścić swoje imię i nazwisko w nazwie firmy. Takie jest prawo i tego nie zmienisz. Ale nie oznacza to automatycznie, że musisz używać imienia i nazwiska w logo i za każdym razem, gdy przedstawiasz firmę klientowi. Tej nazwy (z imieniem i nazwiskiem) musisz używać na fakturach i to jedyne miejsce, w którym powinna być widoczna dla Twojego klienta.

Wymyśl ciekawą nazwę i posługuj się nią na co dzień.

Pisz w liczbie mnogiej

Oferuję Państwu usługi z zakresu… jasno pokazuje, że liczba tych, którzy coś proponują wynosi 1. Sformułowanie Oferujemy Państwu usługi z zakresu… już tego tak jednoznacznie nie prezentuje. A z drugiej strony wygodniej się ją czyta. Być może dlatego, że większość firm, które działają na rynku używa liczby mnogiej i do takiej konstrukcji w jakiś sposób jesteśmy przyzwyczajeni. Nawet, jeśli są to firmy jednoosobowe.

Załóż kilka skrzynek odbiorczych

Kilka adresów mailowych nie tylko pomoże Ci zbudować wizerunek większej firmy, ale również pozwoli Ci lepiej zorganizować pracę. Wystarczy ustawić odpowiednie filtry i stworzyć kilka zakładek. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, czy pisząca do Ciebie osoba zainteresowana jest ofertą, czy chce zapytać o możliwość zatrudnienia.

Nie przesadzaj też z ilością maili. 3-4 adresy w zupełności wystarczą.

Wynajmij wirtualne biuro

Nie musisz zakładać firmy na Twój adres domowy. Możesz skorzystać z usług wirtualnego biura. Działanie takiego biura jest bardzo proste: możesz pracować z mieszkania lub z jakiegokolwiek innego miejsca, a Twoja firma jest zarejestrowana pod adresem centrum biznesowego. Wirtualne biura to dość młody wynalazek, który w naszym kraju zdobywa coraz większa popularność. Jest to rozwiązanie tanie i korzystne, a wśród oferowanych usług jest nie tylko wynajem wirtualnej powierzchni, ale również cała gama usług dodatkowych. Rozwiązanie to jest korzystne nie tylko dla tych, którzy chcą poprawić wizerunek przedsiębiorstwa. To też ciekawa opcja dla każdego, kto potrzebuje pomocy w obsłudze biurowej, a nie chce zatrudniać pracownika.

Co ciekawe, z usług biur korzystają nie tylko Ci, którzy chcą podnieść swój prestiż. Znam historię chłopaka, który wynajął biuro ponieważ nie chciał powiedzieć rodzicom, że prowadzi swoją firmę.

Nie bądź CEO, Prezesem ani Dyrektorem Generalnym

W dzisiejszych czasach nawet osoby prowadzące blogi nadają sobie tytuł CEO. Jednoosobowa działalność gospodarcza, na której czele stoi Dyrektor Generalny nie będzie traktowana poważnie. Szczególnie, jeśli jest mała i nowa na rynku, a Ty masz dwadzieścia kilka lat. To bardzo nieumiejętne budowanie wizerunku dużej firmy. Jeśli chcesz być graczem wielkiego formatu to schowaj dumę do kieszeni i nadaj swojemu stanowisku nazwę, która będzie adekwatna do tego, czym się zajmujesz: bądź dyrektorem ds. rozwoju, sprzedaży, specjalistą lub czymkolwiek innym, ale nie CEO i nie prezesem.

I najważniejsze: pamiętaj, że nie liczy się wielkość firmy, tylko jakość oferowanych usług i jakość obsługi Twoich klientów. Jeśli więc analiza Twojej branży nie wykazała, że w niej dobrze być dużym od samego początku, proponuję Ci przeczytać powyższy artykuł i zapamiętać poszczególne podpunkty. Ale nie skupiać się na nich. Lepiej zainteresować się tym, w jaki sposób zaprezentować swoje usługi i rozmawiać z klientami.

photo credit: thinkpanama via photopin cc

Jak zbudować wizerunek dużej firmy?